Jak wybrać światła rowerowe?

Światła rowerowe stają się coraz lżejsze i mniejsze, a jednocześnie zapewniają jaśniejsze oświetlenie zwiększające bezpieczeństwo jazdy. Kupując światła rowerowe, najpierw musisz zadać sobie następujące pytanie: Chcesz widzieć, czy być widzianym? Lub oba? Ten artykuł pomoże Ci wybrać odpowiednie oświetlenie do Twoich potrzeb rowerowych.

Rodzaje świateł rowerowych

Dobrze oświetlony rower jest wyposażony w oświetlenie przednie, boczne i tylne, aby zapewnić widoczność kierowcom i przechodniom. W przypadku dojazdów do pracy lub jazdy po zmroku — zwłaszcza podczas przejażdżek po szlakach, które znajdują się z dala od źródeł światła otoczenia — przednie światło musi być systemem oświetlenia o wysokiej mocy, aby dobrze widzieć przed sobą.

 

Wysokowydajne systemy oświetleniowe: zazwyczaj są to systemy oświetleniowe z możliwością wielokrotnego ładowania, które zapewniają maksymalne oświetlenie. Są droższe, ale znacznie jaśniejsze niż światła bezpieczeństwa i pomagają zobaczyć, dokąd zmierzasz na szlaku lub drodze w prawie każdych warunkach.

 

Przednie, boczne i tylne światła bezpieczeństwa: pomagają kierowcom widzieć Cię w słabym świetle. Te najjaśniejsze poprawiają również widoczność w ciągu dnia. Jednak nie są wystarczająco jasne, aby pomóc Ci zobaczyć, dokąd jedziesz przez większość nocnej jazdy. Diody LED do roweru mogą być dobrym rozwiązaniem. Główne różnice między modelami lamp bezpieczeństwa dotyczą opcji montażu, liczby diod elektroluminescencyjnych (LED) oraz tego, czy są używane z akumulatorami czy bateriami jednorazowymi.

Porównanie wydajności światła

Co wziąć pod uwagę:

  • Diody LED: efektywność energetyczna i trwałość sprawiają, że diody LED są głównym źródłem światła stosowanym w światłach rowerowych. Występują w szerokim zakresie poziomów jasności.
  • Lumeny: Lumen to jednostka miary, która określa ilość światła padającego na obiekt, który chcesz oświetlić. Mierzony w jednakowej odległości, lumen opisuje natężenie światła każdej jednostki oświetleniowej. Większość producentów oświetlenia zapewnia ocenę lumenów.
  • Wzór wiązki: Jeśli dojeżdżasz do pracy po ulicach z latarniami, możesz wybrać przednie światło z wąską wiązką. Na ciemniejszych drogach lub szlakach warto wybrać wiązkę o szerokim ognisku, aby uzyskać lepsze widzenie peryferyjne. Porównywanie wzorów wiązek może być trudne dla kupujących.

 

Z reguły wyższa cena oznacza wyższy strumień świetlny.

Akumulatorowe systemy oświetleniowe

Systemy wielokrotnego ładowania wyposażone są w baterie litowo-jonowe. Mogą być ładowane setki razy, co czyni je niedrogą i przyjazną dla środowiska alternatywą dla jednorazowych baterii.

W przeciwieństwie do baterii alkalicznych, które powoli przyciemniają się wraz z upływem czasu pracy baterii, większość akumulatorów zapewnia stałe światło aż do wyczerpania mocy. Dlatego większość ładowalnych lampek ma „wskaźnik paliwa” lub ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii. Wszystkie akumulatory mają wskaźnik zasilania, który wskazuje, że zasilanie jest dostępne.

Akumulatory litowo-jonowe zapewniają doskonałą moc jak na swoją wagę i charakteryzują się długim czasem pracy. Można je łatwo naładować, ponieważ nie mają efektu „pamięci” po całkowitym rozładowaniu.

Konserwacja systemu baterii

Większość akumulatorów jest w stanie wykonać ponad 500 cykli ładowania/rozładowania. Niezależne jednostki można ładować za pomocą przewodu zasilającego lub ładowarki USB.

Podczas ładowania akumulatorów upewnij się, że zostały one w pełni naładowane, zwłaszcza przed przechowywaniem, ale nie przeładowuj ich. Większość systemów jest wyposażona w inteligentne ładowarki, które automatycznie zatrzymują się, gdy akumulatory są w pełni naładowane, aby zapobiec przeładowaniu. Ponieważ nieaktywne akumulatory z czasem tracą ładunek, podłącz i naładuj system przed każdym użyciem.

Czas pracy i żywotność baterii

Żywotność baterii zależy od typu baterii latarki, mocy systemu i rodzaju diod LED w lampie.  Migające światło emituje przyciągający wzrok impuls (stały lub losowy), który zużywa mniej energii baterii niż stała wiązka. Większość świateł oferuje tryby migające i stałe. W ciemności trudno jest dobrze widzieć z migającym reflektorem, więc zachowaj tryb lampy błyskowej reflektora do użytku w ciągu dnia.

 

Większość jednostek wielokrotnego ładowania ma wiele ustawień. Dzięki temu możesz przełączać się między długotrwałym światłem o niskim poborze mocy a jasnym, intensywnym światłem, które szybciej wyczerpuje energię baterii. Większość systemów umożliwia wybór spośród wielu poziomów oświetlenia.