Jak zainstalować oświetlenie szynowe?

Uniwersalne, wielokierunkowe i proste w montażu oświetlenie szynowe sprawdza się doskonale w kuchniach, salonach, korytarzach i jadalniach. Oświetlenie szynowe spotline eliminuje potrzebę otwierania sufitu w celu prowadzenia przewodów za płytą kartonowo-gipsową. Po zainstalowaniu jednostki świetlne można obracać o 360 stopni, a nawet przesuwać je na różne sekcje toru.

Do instalacji oświetlenia szynowego wymagane są jedynie podstawowe umiejętności elektryczne. Po podłączeniu do istniejącego źródła zasilania z lampy sufitowej reszta to tylko kwestia przymocowania szyn do sufitu. W ciągu kilku godzin niezawodne oświetlenie kierunkowe zostanie umieszczone dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz.

 

Co to jest oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to natynkowy system oświetleniowy, który wykorzystuje tory lub szyny do dostarczania energii elektrycznej wzdłuż całej linii. Poszczególne światła, zwane głowicami toru, mogą być instalowane w dowolnym miejscu toru. Oświetlenie szynowe jest klasyfikowane jako oświetlenie kierunkowe, ponieważ rozjaśnia określone obszary, a nie ogólnie pomieszczenie.

 

Zanim zaczniesz

Oświetlenie szynowe wymaga jednogałęziowego obwodu oświetleniowego 120V sterowanego wyłącznikiem ściennym. Zgodnie z kodem elektrycznym pokoje muszą mieć światło, które włącza się za pomocą przełącznika przy drzwiach.

 

O ile gniazdko sterowane przełącznikiem (z lampą) jest akceptowane przez kod, to coraz częściej wymaganie to spełnia stałe oświetlenie sufitowe – idealne miejsce do oświetlenia szynowego.

 

Gdzie zainstalować oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe może pochodzić z dowolnej zamontowanej na suficie skrzynki elektrycznej 120 V. Zwykle to pudełko znajduje się na środku pokoju. Jeśli chcesz mieć tor tutaj, tor będzie przebiegał na zewnątrz pudełka w odcinkach toru, jakie wybierzesz.

 

Możesz oświetlić inną część pomieszczenia, na przykład nad blatem kuchennym. W takim przypadku ścieżka będzie pochodzić ze środkowego pudła sufitowego. Jeden odcinek toru biegnie do obszaru, który chcesz oświetlić. Na końcu toru będzie albo łącznik T-adapter (do rozgałęzienia w dwóch różnych kierunkach), łącznik kątowy (do rozgałęzienia w jednym kierunku) lub zaślepka (jeśli nie ma innego toru). kawałek jest dodawany do oryginalnego kawałka ścieżki).

 

Względy bezpieczeństwa

Głowice gąsienic opadają od 4 do 6 cali poniżej wysokości sufitu. Dlatego należy zachować ostrożność podczas instalowania torów nad przejściami i chodnikami z sufitami niższymi niż 2,5 metra. Oświetlenie szynowe nie powinno być instalowane na sufitach o wysokości 2,1 metra  lub mniejszej.

Wyłącz zasilanie na wyłączniku przed rozpoczęciem tego projektu. Po otwarciu skrzynki elektrycznej najpierw sprawdź, czy nie ma zasilania, sprawdzając za pomocą bezdotykowego testera napięcia.

 

Instrukcje

Zaplanuj układ oświetlenia toru

Zmierz odległość od pudełka do końca toru. Użyj wyszukiwarki kołków, aby zlokalizować pozycje legarów za płytą gipsowo-kartonową sufitu. Jeśli zamierzona ścieżka będzie przebiegać pod kołkiem, będziesz mógł użyć zwykłych śrub. Jeśli nie, użyj śrub rozporowych.

 

Ścieżka cięcia (opcjonalnie)

Jeśli tor wymaga skrócenia, większość torów można przyciąć do preferowanego rozmiaru piłą do metalu. Usuń zadziory z odciętych końców gąsienic metalowym pilnikiem. Ponownie zamontuj ślepy łącznik i wkręć go na miejsce.

 

Usuń lampę sufitową

Usuń istniejącą lampę sufitową i płytę montażową. Jeśli pudełko jest pokryte pustą płytą czołową zamiast światła, zdejmij ją. Uruchom bezdotykowy tester napięcia po przewodach, aby sprawdzić, czy w skrzynce nie ma napięcia.

 

Oddzielny baldachim od płyty montażowej

Metalowa płyta montażowa i zadaszenie (pokrywa metalowa lub plastikowa) mogą być wstępnie przymocowane na czas transportu. Oddziel je, wykręcając śruby łączące.

 

Podłącz złącze elektryczne toru do przewodów

Złącze nakręcane z przewodami należy podłączyć do przewodów elektrycznych skrzynki. Podłącz przewody tego samego koloru: czarny z czarnym lub czerwony z czerwonym; biały do ​​białego; i od gołej miedzi do gołej miedzi. Przekręć dostarczone nasadki złączy przewodów na przewody.

 

Zainstaluj płytę montażową

Zamontuj metalową płytkę montażową światła szynowego do skrzynki elektrycznej za pomocą śrub dostarczonych z zestawem.

 

Zaznacz lokalizacje otworów

Podnieś tor do sufitu. Zaznacz miejsca wiercenia otworów w suficie, rysując znak przez otwory w szynie. Usuń ścieżkę.

 

Zainstaluj szynę do sufitu

Wywierć otwory 5/8-calowe w zaznaczonych miejscach. Przełóż śruby przełączające przez pasujące otwory w szynie. Dodaj skrzydełka śrub, nakręcając je na około 1/4 cala. Wciśnij śruby w otwory. Wkręć śruby na miejsce za pomocą wiertarko-wkrętarki i dokręć szynę do sufitu.

 

Przymocuj płytkę montażową do szyny

Przymocuj szynę do płyty montażowej za pomocą dostarczonych śrub.

 

Zainstaluj złącze elektryczne szyny na torze

Wkręć złącze elektryczne w szynę.

 

Dołącz zadaszenie (pokrycie)

Zatrzaśnij lub przykręć baldachim nad płytą montażową. Baldachim zakryje przewody.

 

Zainstaluj głowice gąsienic i żarówki

Przekręć głowice torów na tor i dodaj żarówki o odpowiedniej wielkości. Włącz ponownie obwód i przetestuj światła przy przełączniku ściennym.